On August 10 and 11th, 2019 the Blue Dolphins headed to the Kinsmen Sports Centre in Edmonton, AB for the ASSA Region B Regionals swim meet.

Our team had 37 swimmers in attendance. Swimmers were excited to compete for the chance to attend the ASSA Provincials the following weekend.

Melissa Baker Photography

Some notable swims…

  • Jorja Amiot achieved personal bests in all 4 of her events.
  • Payton Baker achieved personal bests in all 4 of her events, and she took 8 seconds off her 200 Free.
  • Ryan Boll beat his time in 100 Fly, 100 Free and 50 Free.
  • Eric Davidson took 20 seconds off of his 1500 Free.
  • Samia Davidson beat her time in her 100 Back.
  • Gwen Disney-Young swam her first 50 Back.
  • Cyrion Golby took over 13 seconds off of his 100 Free.
  • Allison Green took 8 seconds off of her 25 Back.
  • Emma Green took 10 seconds off her 50 Free.
  • John Harasym took 14 seconds off of his 50 Free.
  • Cash Hunt achieved personal bests in all 4 of his events.
  • Emma Lee achieved personal bests in all 4 of her events.
  • Jayda Robinson achieved personal bests in all 4 of her events.
  • Josh Robinson achieved personal bests in all 4 of his events.
  • Ben Thebeau achieved personal bests in all 4 of his events.
  • Sadie Thebeau achieved personal bests in all 4 of her events.
  • William Thebeau achieved personal bests in all 4 of his events.
  • Ewan Trenchard achieved personal bests in all 4 of his events.
  • Rylee Witherly achieved personal bests in all 4 of her events.
Day 2 of Regionals

Medal Results

Congratulations to our Blue Dolphins medalists! Swimmers received medals for each individual event, as well as relay events. Swimmers that received a GOLD or SILVER also qualified to attend the Provincial swim meet the following weekend. (Only GOLD medalists qualify in the 800m and the 1500m.)

Girls 7/8: GOLD: Chloe Varga in 25 Back

Girls 7/8: SILVER: Chloe Varga in 50 Free

Boys 7/8: SILVER: Cruz Hunt in 25 Back

Boys 7/8: BRONZE: Jordan Robertson in 50 Free

Boys 7/8: SILVER: Jordan Robertson in 50 Back

Girls 9/10: SILVER: Rylee Witherly in 25 Back

Girls 9/10: SILVER: Rylee Witherly in 50 Back

Girls 11/12: BRONZE: Jayda Robinson in 50 Back

Girls 11/12: BRONZE: Jayda Robinson in 100 Free

Girls 11/12: BRONZE: Jayda Robinson in 50 Breast

Boys 11/12: SILVER: Matthew Hill in 50 Back

Boys 11/12: SILVER: Matthew Hill in 50 Fly

Boys 11/12: SILVER: Matthew Hill in 100 Back

Boys 11/12: BRONZE: Cash Hunt in 50 Free

Boys 11/12: BRONZE: Cash Hunt in 50 Back

Girls 13/14: BRONZE: Madeline Blain in 50 Back

Girls 15-17: GOLD: Samia Davidson in 100 Back

Girls 15-17: SILVER: Samia Davidson in 50 Back

Girls 15-17: SILVER: Samia Davidson in 100IM

Boys 17+U: GOLD: Eric Davidson in 1500 Free

Boys 15-17: BRONZE: Eric Davidson in 100 Breast

Boys 15-17: BRONZE: Eric Davidson in 400 Free

Men 18+ GOLD: Ryan Boll in 100 Free

Men 18+ SILVER: Ryan Boll in 100 Fly

Men 18+ SILVER: Ryan Boll in 50 Fly

Men 18+ SILVER: Ryan Boll in 50 Free

Girls 12+U 200 Medley Relay: BRONZE: Rylee Witherly, Ella Langley, Jorja Amiot, Ava Roche

Mixed 12+U 200 Medley Relay: SILVER: Matthew Hill, Jayda Robinson, Payton Baker, Cash Hunt

Mixed 17+U 200 Medley Relay: SILVER: Samia Davidson, Eric Davidson, Josh Robinson, Peyj Woykin

Mixed Open 200 Medley Relay: BRONZE: Madeline Blain, Ryan Boll, Alysa Tarcon, Duncan Wild

Boys 10+U 100 Free Relay: BRONZE: Brayden Anderson, Cruz Hunt, Ewan Trenchard, Oliver Trenchard

Mixed 12+U 200 Free Relay: SILVER: Jayda Robinson, Cash Hunt, Matthew Hill, Jorja Amiot

Mixed 17+U 200 Free Relay: GOLD: Samia Davidson, Josh Robinson, Eric Davidson, Peyj Woykin

Melissa Baker Photography
Melissa Baker Photography

More Photos from Regionals

These photos from Regionals were provided by the Devon Dolphins Swim Club.